32972184_10156461508826457_2385692833567735808_n.jpg

Awards

As well as presenting our own awards to members for various achievements throughout the whole scope of theatre work, we are also entered into awards for our affiliate groups: The Somerset Fellowship of Drama and the southwest region of NODA, the National Operatic and Dramatic Association
The three different awards from the Somerset Fellowship of Drama are:
The Phoebe Rees awards for a full-length play
The David Beach awards for musical theatre
The Cinderella Trophy for pantomimes

 

Awards & Nominations

 

2020

 

Aladdin - Pint Pot Award - SFD Nomination

Aladdin - Best Comedic Scene - SFD Nomination - Laundry Scene

Aladdin - Best Village Musicians - SFD Nomination

Aladdin - Best Romantic Duet - SFD Nomination - Katy Lyons & Lisa Marie House

Aladdin - Best Principal Boy - SFD Nomination - Katy Lyons

Aladdin - Best Principal Girl - SFD Nomination - Lisa Marie House

Aladdin - Best Animal Act - SFD Nomination - Vicki Stephens

Aladdin - Promising Young Performer SFD Winner - Hattie Souttar-Stone

Aladdin - Best Villain - SFD Winner - Ray Norris

2019

The Sound of Music - Best Female Under 16 - SFD Nomination - Daisy Dexter as Brigitta Von Trapp

The Sound of Music - Best Costumes - SFD Nomination

The Sound of Music - Best Female 17-21 - SFD Nomination - Jess Payne as Maria

The Sound of Music - Best Cameo - SFD Nomination - Elly Driver as Faru Schraeder

Dick Whittington - Comedy Duo - SFD Nomination - Kerry Peters & Will Scott-Robinson
Dick Whittington - Junior Animal - SFD Nomination - Lottie Dixon
Dick Whittington - Villain- SFD Nomination - Richard Walters
Dick Whittington - Chorus - SFD Nomination
Dick Whittington - SFD - Stage Management - Nomination
Dick Whittington - Best Romantic Duet - Winners - Jas Cooke & Natalie Gowan.
Dick Whittington - SFD - Promising Young Performer Award - Lottie Dixon

2018

Spamalot - Best Made Set - SFD Nomination

Spamalot - Made Costume - SFD Winner - Jackie Dyer & Beth Harris

Spamalot - Best Supporting Male - Nomination - Shaun Driver

Spamalot - Best Male In Lead - SFD Highly Commended Ben Woolf

Spamalot - Best Chorus - SFD Nomination

Spamalot - Small Venue Trophy - SFD Winner

Spamalot - Best Direction - SFD Nomination - Nick Harris

Spamalot - Best Show - SFD Nomination

Don't Dress For Dinner - SFD Nomination Best Actor - Anthony Dexter

Don't Dress For Dinner - SFD Nomination Best Actress - Kirsten Dexter


Snow White - SFD Winner - Best Original Script - Ann Brolly

Snow White - SFD Winner - Spotlight Shield

Snow White Nomination - Director - Ann Brolly

Snow White Nomination - Pint Pot Award

Snow White Nomination - Comedic Scene- Decorating scene Will Scott-Robinson and Diana Hodgson 
Snow White Nomination - Cameo- Danny Brand

Snow White Nomination - Cameo- Kerry Peters
Snow White Nomination - Female singer- Sian Flint 
Snow White Nomination - Lighting non professional - Karl Taylor Mike Best & Josh Chant
Snow White Nomination - Principle Girl- Sian Flint
Snow White Nomination - Dame of the year - Ray Norris

2017

Dirty Rotten Scoundrels -  NODA - Winner - District Achievement Award

Dirty Rotten Scoundrels - SFD Winner - Best Creative Lighting - Society

Dirty Rotten Scoundrels - SFD Winner - Stage Management - Lucy Singleton And team

Dirty Rotten Scoundrels - SFD Nomination - Best Made Set - Dave & Ann Brolly And Team

Dirty Rotten Scoundrels - SFD Nomination - Bright Technical Award for Design and Operation of Staging/Scenery 

Dirty Rotten Scoundrels - SFD Nomination - Best Supporting Female - Diana Hodgson as Muriel

Dirty Rotten Scoundrels - SFD Nomination - Best Male In Lead - Nick Harris as Lawrence

Dirty Rotten Scoundrels - SFD Nomination - Challenge Trophy - Society

Bazaar & Rummage - SFD Nomination The Gordon Neagle Memorial Cup (Best Production in a non-theatre venue) 

Bazaar & Rummage - SFD Nomination Best Supporting Female Actor Kerry Peters as Margaret

Rapunzel - SFD Nomination Properties

Rapunzel - SFD Nomination Theatre Stage Management

Rapunzel - SFD Nomination Costumes (Original)

2016

Vicar of Dibley - SFD Nomination Best Costumes

Vicar of Dibley - SFD Nomination Best Actor in Supporting Role David Phillips as Owen

Vicar of Dibley - SFD Nomination Best Actress in Supporting Role Sarah Elliott as Alice Tinker

Vicar of Dibley - SFD Winner Best Stage Management

Vicar of Dibley - SFD Winner George Cocker Challenge Trophy

The Pirate Panto - SFD Nomination Costumes (Original) Jackie Dyer

The Pirate Panto - SFD Nomination Costume of the Year Jackie Dyer ( Hollie the Parrot)

The Pirate Panto- SFD Nomination Properties

The Pirate Panto- SFD Nomination UV Scene (Sleepy Lagoon)

The Pirate Panto- SFD Nomination Villain Ray Norris as Black Beard

The Pirate Panto- SFD Nomination Comedic Scene Diana Hodgson & Company

The Pirate Panto- SFD Nomination Animal Kerry Peters as Hollie

The Pirate Panto- SFD Nomination Village Musicians

The Pirate Panto- SFD Winner Star of the Future Imogen Wyatt

The Pirate Panto- SFD Winner Star of the Future Robyn Edgington

The Pirate Panto- SFD Highly Commended Richard Waters as Dame Cookie Crumble

The Pirate Panto- SFD Winner Musical Director Penny Bartholomew

The Pirate Panto- SFD Winner Original script Ann Brolly

The Pirate Panto- SFD Winner Pint Pot Trophy

2015

Ghost - SFD Nomination Best Chorus

Ghost - SFD Winner Bright Award Joseph Brown

Ghost - SFD Winner Best Creative Lighting Joseph Brown

Ghost - SFD Winner Moderators Award


Farndale Macbeth - Nomination Best Actress in a Supporting Role Angela Eason as Thelma, Macbeth & Ross

Farndale Macbeth - Nomination Stage Management

Farndale Macbeth - Nomination Best Creative Lighting

Farndale Macbeth - Nomination Best Sound Dave Brolly

Robin Hood & the Babes in the Wood - SFD Nomination Best Costumes (Original) Jackie Dyer & Ann Brolly

Robin Hood & the Babes in the Wood - SFD Nomination Dame of the Year Richard Walters as Nurse Nellie Nickerlastic

Robin Hood & the Babes in the Wood - SFD Winner Star of the Future Oliver Loder

Robin Hood & the Babes in the Wood - SFD Winner Star of the Future Makenzie Peters

Robin Hood & the Babes in the Wood - SFD Winner Best Village Musicians

2014

High Society - SFD Nomination Best Female in Supporting Role Kerrianne Davies as Dinah Lord

High Society - SFD Nomination Best Stage Management Kerry Peters

High Society - SFD Winner Best Creative Lighting Mike Best & Joseph Brown


Oh! What a Lovely War - NODA Nomination Best Drama Production

Oh! What a Lovely War - SFD Nomination Best Effects Dave Brolly

Oh! What a Lovely War - SFD Nomination Best Sound Dave Brolly

Oh! What a Lovely War - SFD Nomination George Crocker Challenge Trophy


Cinderella - NODA Nomination June Barker Memorial Cup for Best Pantomime Production

Cinderella - SFD Winner Best Original Script - Ann Brolly

Cinderella - SFD Winner Best Village Musicians - John Perry

Cinderella - SFD Nomination Best Director - Ann Brolly

Cinderella - SFD Nomination Best Musical Director - John Perry

Cinderella - SFD Nomination Best Comedy Duo - Nick Harris & Rich Walters

2013

The Dining Room - NODA Nomination Stage Electrics Award for Technical Achievement

The Dining Room - NODA Nomination Best Drama Production

The Dining Room - NODA Nomination Innovative Production

The Dining Room - NODA Won South West District Achievement Award


Thoroughly Modern Millie - SFD Won Best Stage Management-Kerry Peters

Thoroughly Modern Millie - SFD Nomination Best Youth (17-21) Female-Hattie Eason

Thoroughly Modern Millie - SFD Nomination Best Costume (not hired)-Beth Dyer


Ali Baba - SFD Nomination Young Comic of the Year Taya Bray as Dilhi

Ali Baba - SFD Nomination Best Male Villain Richard Waters as Captain Khayyam

Ali Baba - SFD Nomination Best Chorus Singing

Ali Baba - SFD Nomination Solo Musician of the Year John Perry

Ali Baba - SFD Winner Star of the Future Taya Bray

Ali Baba - SFD Winner Star of the Future Tristan Edginton

Ali Baba - SFD Winner Star of the Future Kate Askew

Ali Baba - SFD Nomination Best Costumes (Original)

Ali Baba - SFD Nomination Best Sound Effects Dave Brolly

Ali Baba - SFD Nomination Best Village Design

2012

Cheshire Cats - SFD Nomination Best Sound Dave Brolly

Cheshire Cats - SFD Nomination Stage Management

Cheshire Cats - SFD Nomination Best Actress in a Leading Role-Sarah Elliott

Cheshire Cats - SFD Nomination Best Male Cameo-Ian Scott

Cheshire Cats - SFD Nomination Best Female Cameo-Heidi Scott

Cheshire Cats - SFD Nomination Best Female Cameo-Lucy Perry

Cheshire Cats - NODA Nomination Best Drama Production


A Funny Thing Happened on the Way to the Forum - SFD Nomination Best Set not Hired - Bodgit, Scarper & Co.

A Funny Thing Happened on the Way to the Forum - SFD Nomination Best Male in a Lead Role-Greg Groves

A Funny Thing Happened on the Way to the Forum - SFD Nomination Best Male in a Supporting Role-Richard Walters

A Funny Thing Happened on the Way to the Forum - SFD Nomination Best Chorus

Sleeping Beauty - SFD Winner Best Village Musicians

Sleeping Beauty - SFD Winner Romantic Duet of the Year-Vikki Rolley & Lucy Perry

Sleeping Beauty - SFD Winner Stars of the Future - Makenzie Peters

Sleeping Beauty - SFD Winner Stars of the Future-Kate Askew

Sleeping Beauty - SFD WinnerStars of the Future-Phoebe Edgington

Sleeping Beauty - SFD Nomination Best Direction-Ann Brolly

Sleeping Beauty - SFD Nomination Best Village Design

Sleeping Beauty - SFD Nomination Best Original Costumes

Sleeping Beauty - SFD Nomination Best Musical Director-John Perry

Sleeping Beauty - SFD Nomination Best Chorus Singing

Sleeping Beauty - SFD Nomination Dame of the Year-Martin Singleton

Sleeping Beauty - SFD Nomination Principal Girl of the Year-Vikki Rolley

Sleeping Beauty - SFD Nomination Linkman of the Year-Amanda Perry as Muddles

Sleeping Beauty - SFD Nomination Brokers Men of the Year-Rob Stephens & Alex McCallum

2011

Confusions - NODA Nomination Best Drama Production


Sweet Charity - NODA Nomination Wilfred Roe Trophy for Stage Decor

Sweet Charity - SFD Nomination Best Choreography Sarah Elliott

Sweet Charity - SFD Winner Best Costumes not Hired-Beth & Jackie Dyer

Sweet Charity - SFD Highly Commended Challenge Trophy

Sweet Charity - SFD Nomination Best Female in a Lead Role-Alex McCallum

Sweet Charity - SFD Nomination Best Sound-Dave Brolly


Robinson Crusoe - SFD Winner Best Village Stage Management

Robinson Crusoe - SFD Nomination Best Village Musicians

Robinson Crusoe - SFD Nomination Best Male Villain-Richard Walters

Robinson Crusoe - SFD Nomination Good Fairy of the Year-Amanda Perry

2010

Kindly Leave the Stage - SFD Nomination Best Actor-Ben Hodgson

Kindly Leave the Stage - SFD Nomination Best Female Cameo-Mary Buckle


From Broadway to Hollywood - SFD Highly Commended Best Musical Direction-Matt Holmes

From Broadway to Hollywood - NODA Nomination Wilfred Roe Trophy (1968) for Stage Decor

From Broadway to Hollywood - NODA Nomination Wilfred Roe Trophy for Chorus Singing


Goldilocks and the Three Bears - NODA Nomination June Barker Memorial Cup for Best Pantomime

Goldilocks and the Three Bears - SFD Winner Best Musical Director-Chris Edmunds

Goldilocks and the Three Bears - SFD Winner Best Female Singer-Alex McCallum

Goldilocks and the Three Bears - SFD Winner Stars of the Future-Zac Dyer

Goldilocks and the Three Bears - SFD Winner Stars of the Future-Harriet O'Grady

Goldilocks and the Three Bears - SFD Nomination Best Direction-John Perry

Goldilocks and the Three Bears - SFD Nomination Best Junior Chorus

Goldilocks and the Three Bears - SFD Nomination Best Female Villain-Amanda Perry

Goldilocks and the Three Bears - SFD Nomination Romantic Duet of the Year-Diana English & Alex McCallum

Goldilocks and the Three Bears - SFD Nomination Best Original Music

Goldilocks and the Three Bears - SFD Nomination Best Village Musicians

Goldilocks and the Three Bears - SFD Nomination Best Sound Effects Dave Brolly

Goldilocks and the Three Bears - SFD Nomination Best Lighting Design

Goldilocks and the Three Bears - SFD Nomination Best Special Effects

Goldilocks and the Three Bears - SFD Nomination Best Village Stage Management

Goldilocks and the Three Bears - SFD Nomination Speciality Costume

Goldilocks and the Three Bears - SFD Nomination Best Make-Up

2009

Stranded - SFD Won Best Male Cameo-Joe Williams

Stranded - SFD Won Best Female under 21-Danielle Critchley

Stranded - SFD Nomination Best Actor-Richard Walters


Hello Dolly - SFD Nomination Small Venue Trophy

Hello Dolly - SFD Nomination Male in a Supporting Role-Greg Groves

Hello Dolly - SFD Nomination Female in a Supporting Role-Sarah Elliott

Hello Dolly - SFD Nomination Show Stopper the Waiters Gallop

Hello Dolly - SFD Nomination Cameo-Karl Edwards

Hello Dolly - SFD Highly Commended Stage Management

Hello Dolly - SFD Nomination Props

Hello Dolly - SFD Highly Commended Set not Hired

Hello Dolly - SFD  Highly Commended Costumes Hired


Jack and the Beanstalk - SFD Winner Stars of the Future-Beth Dyer

Jack and the Beanstalk - SFD Winner Stars of the Future-Leonie Dash

Jack and the Beanstalk - SFD Winner Romantic Duet of the Year-Alex McCallum & Beth Dyer

Jack and the Beanstalk - SFD Winner Good Fairy of the Year-Kerry Peters

Jack and the Beanstalk - SFD Winner Comic of the Year-Amanda Perry

Jack and the Beanstalk - SFD Runner Up Spotlight Trophy

Jack and the Beanstalk - SFD Nomination Best Direction-Ann Brolly

Jack and the Beanstalk - SFD Nomination Best Lighting Design

Jack and the Beanstalk - SFD Nomination Best UV scene of the year

Jack and the Beanstalk - SFD Nomination Best Speciality Costume

Jack and the Beanstalk - SFD Nomination Best Sound Effects of the Year Dave Brolly

Jack and the Beanstalk - SFD Nomination Eddie Bowker Trophy-Amanda Perry

Jack and the Beanstalk - NODA Nomination The Bradford Trophy-Beth Dyer

Jack and the Beanstalk - SFD Nomination Principal Boy of the Year-Alex McCallum

Jack and the Beanstalk -  SFD Nomination Dame of the Year-Greg Groves

Jack and the Beanstalk - SFD Nomination Best Male Villain-Richard Walters

Jack and the Beanstalk - SFD Nomination Busker of the Year-Chris Edmunds

Jack and the Beanstalk - SFD Nomination Percussionist of the Year-Ray Warr

2008

Blithe Spirit - SFD Nomination Best Direction-Diana English

Blithe Spirit - SFD Nomination Best Set Construction

Blithe Spirit - SFD Nomination Best Supporting Actress-Angela Eason


The Pajama SFD Game - Nomination Stage Management

The Pajama SFD Game - Nomination Costumes not hired


Puss in Boots - SFD Winner Stars of the Future-Vikki Rolley

Puss in Boots - SFD Nomination Best Animal Performance-Amanda Perry

Puss in Boots - SFD Nomination Best Male Villain-Richard Walters

Puss in Boots - SFD Nomination Best Female Villain-Charmaine Bray

Puss in Boots - SFD Nomination Best Solo Musician-Chris Edmunds

Puss in Boots - SFD Nomination Percussionist of the Year-Ray Warr

2007

Anything Goes - SFD Won Set Construction

Anything Goes - SFD Nomination Small Venue Trophy

Anything Goes - SFD Nomination Costumes not Hired

Anything Goes - SFD Nomination Male in a Supporting Role-Greg Groves

Anything Goes - SFD Nomination Cameo-Dan Apsey    


Ghost Train - SFD Nomination Best Supporting Actor Ian Wickens

Ghost Train - SFD Nomination Best Actor Richard Waters

Ghost Train - SFD Nomination Best Set Design

Ghost Train - SFD Nomination Best Set Construction

Ghost Train - SFD Nomination Best Direction Quintin Mitchell

Ghost Train - SFD Nomination Phoebe Rees Trophy


Pirates of the Cash & Carry-bean - SFD Winner Linkman of the Year-Amanda Perry

Pirates of the Cash & Carry-bean - SFD Winner Properties Award

Pirates of the Cash & Carry-bean - SFD Nomination Best Direction-Ann Brolly

Pirates of the Cash & Carry-bean - SFD Nomination Best Theatre Stage Management

Pirates of the Cash & Carry-bean - SFD Nomination Outstanding Performance of the Year-Richard Walters

Pirates of the Cash & Carry-bean - SFD Nomination Principal Boy of the Year-Richard Walters

Pirates of the Cash & Carry-bean - SFD Nomination Principal Girl of the Year-Diana English

Pirates of the Cash & Carry-bean - SFD Nomination Dame of the Year-Martin Singleton

Pirates of the Cash & Carry-bean - SFD Nomination Good Fairy of the Year-Charmaine Bray

Pirates of the Cash & Carry-bean - SFD Nomination Best Musicians Group

Pirates of the Cash & Carry-bean - SFD Nomination Best Chorus Singing

2006

The Importance of Being Earnest - SFD Nomination Best Supporting Actress: Vivienne Patterson

The Importance of Being Earnest - SFD Nomination Best Actor: Ben Hodgson


My Fair Lady - SFD Winner Best Set Construction

My Fair Lady - SFD Winner Best Stage Management

My Fair Lady - SFD Highly Commended Small Venue Trophy

My Fair Lady - SFD Nomination Best Direction-Ann Brolly

My Fair Lady - SFD Nomination Best Male Performance Richard Walters

My Fair Lady - SFD Nomination Best Female Performance-Sarah Elliott

My Fair Lady - SFD Nomination Best Male in Supporting Role-Quintin Mitchell


Snow White - SFD Winner Best Cameo: Amanda Perry

Snow White - SFD Winner Star of the Future: Emily Bray

Snow White - SFD Winner Star of the Future: Ross Dash

Snow White - SFD Winner Star of the Future: Maria Harvey

Snow White - SFD Nomination Best Small Stage-Stage Management

Snow White - SFD Nomination Best Original Lyrics: David Brolly

Snow White - SFD Nomination Dame of the Year: Martin Singleton

Snow White - SFD Nomination Principal Girl of the Year: Kerrianne Davies

Snow White - SFD Nomination Best Female Villain: Diana English

2005

South Pacific - SFD Winner Best Small Venue Trophy

South Pacific - SFD Winner Best Direction: Ann Brolly

South Pacific - SFD Winner Best Creative

South Pacific - SFD Winner Best Properties

South Pacific - SFD Winner Best Male Performance: Emile De Becque

South Pacific - SFD Nomination Best Stage Management

South Pacific - SFD Nomination Best Female Performance: Sarah Elliott

South Pacific - SFD Nomination Best Male in a Supporting Role: Quintin Mitchell

South Pacific - SFD Nomination Best Costumes


Aladdin - SFD Winner Genie of the Year: Ann Brolly

Aladdin - SFD Nomination Best Village Stage Management: Helen Wickens

Aladdin - SFD Nomination Best Original Lyrics Polly English

Aladdin - SFD Nomination Best Male Villain: Richard Walters

Aladdin - SFD Nomination Broker's Men of the Year: Tom Read & Amanda Perry

Farndale s’il vous plait- SFD Winner Best Supporting Actress: Helen Wickens

2004

King Arthur & His Knights - SFD Nomination Best Male Villain Khris Hallet

King Arthur & His Knights - SFD Nomination Principal Boy of the Year  Diana English

King Arthur & His Knights - SFD Nomination Choreographer of the Year  Polly English

King Arthur & His Knights - SFD Nomination Best Chorus Singing

King Arthur & His Knights - SFD Nomination Best Properties

King Arthur & His Knights - SFD Nomination Best Village Stage Management

King Arthur & His Knights - SFD Nomination Best Special Effects

King Arthur & His Knights - SFD Nomination Best Original script  Tony English

King Arthur & His Knights - SFD Nomination Best Direction  Ann Brolly

King Arthur & His Knights - SFD Nomination Linkman of the year  Richard Waters

King Arthur & His Knights - SFD Winner Star of the Future Vicki Rolley

King Arthur & His Knights - SFD Winner Star of the Future Abby Peters

King Arthur & His Knights - SFD Winner Star of the Future Sammy Gardiner

King Arthur & His Knights - SFD Winner Best Original Lyrics

King Arthur & His Knights - SFD Winner Brokers Men of the Year Tom Read & Ian Wickens

Daisy Pulls It Off - SDF Nomination Best Actress: Diana English

Daisy Pulls It Off - SDF Nomination Best Supporting Actress: Amanda Perry

Daisy Pulls It Off - SFD Nomination Best Stage Management

Me and My Girl - SFD Nomination Challenge Trophy

Me and My Girl - SFD Nomination Best Creative Set

Me and My Girl - SFD Nomination Best Stage Management

Me and My Girl - SFD Nomination Best Male in a Supporting Role: Kris Hallett

2003

An Old Time Music Hall - SFD Nomination Best Creative Lighting

An Old Time Music Hall - SFD Nomination Best Stage Management

An Old Time Music Hall - SFD Nomination Best Male in a Supporting Role: Richard Walters


Mother Goose - SFD Winner Best Animal Performance: Ann Brolly

Mother Goose - SFD Winner Best Small Musicians

Mother Goose - SFD Won Star of the Future: Joe Box

Mother Goose - SFD Nomination Best Village Stage Management

Mother Goose - SFD Nomination Best Original Costumes

Mother Goose - SFD Nomination Best Design on a Small Stage

Mother Goose - SFD Nomination Dame of the Year: Richard Walters

Mother Goose - SFD Nomination Principal Boy of the Year: Helen Wickens

Mother Goose - SFD Nomination Percussionist of the Year: Percy Harwood

2002

Something's Afoot - SFD Winner Best Effects

Something's Afoot - SFD Nomination Best Creative Set

Something's Afoot - SFD Nomination Best Small Venue

Something's Afoot - SFD Nomination Best Set Construction

Something's Afoot - SFD Nomination Best Female in a Supporting Role: Vivienne Patterson

Something's Afoot - SFD Nomination Best Female in a Supporting Role: Helen Wickens


Divorce Me Darling - SFD Winner Best Set Construction

Divorce Me Darling - SFD Nomination Best Costumes

Divorce Me Darling - SFD Nomination Best Creative Set

Divorce Me Darling - SFD Nomination Best Small Venue Trophy

Divorce Me Darling - SFD Nomination Best Stage Management

Divorce Me Darling - SFD Nomination Best Female in a Supporting Role: Diana English


20,000 Leagues Under the Sea - SFD Winner Stars of the Future: Victoria Tew

20,000 Leagues Under the Sea - SFD Winner Stars of the Future: Kris Hallett

20,000 Leagues Under the Sea - SFD Nomination Best Junior Chorus

20,000 Leagues Under the Sea - SFD Nomination Supporter of the Year: Charmaine Bray

2001

Oklahoma - SFD Nomination Best Supporting Actress: Sarah Elliott

Oklahoma - SFD Nomination Phoebe Rees Trophy

Oklahoma - SFD Nomination Best Direction: Ann Brolly

Oklahoma - SFD Nomination Best Supporting Actor: Richard Baker

Oklahoma - SFD Nomination Best Performance: Richard Walters

Oklahoma - SFD Nomination Best Musical


Red Hot and Cole - SFD Nomination Endeavour

Red Hot and Cole - SFD Nomination Best Direction: Ann Brolly

Red Hot and Cole - SFD Winner Best Set Design: Dave & Ann Brolly

Red Hot and Cole - SFD Nomination Best Supporting Actress: Sarah Elliott

Red Hot and Cole - SFD Winner Best Musical Direction: Iris Jenkins

Red Hot and Cole - SFD Nomination Best Musical

Red Hot and Cole - SFD Nomination Best Female Performance: Vivienne Patterson

Red Hot and Cole - SFD Nomination Best Male Performance: Greg Groves

Red Hot and Cole - SFD Nomination Best Choreography: Sarah Elliott